Schedule 2018

AUGUST 24, FRIDAY

Chekhov-center
  • 18:30 — Red Carpet
  • 19:15 — The Opening Ceremony
  • 20:00The Guilty (Denmark), Dir.Gustav Moller, 85'
Komsomolets
  • 11:00Dear Uncle Vladimir (Russia), Dir. Maria Pavlova, 100', 18+
  • 13:00 — The Mark of Sakhalin
    Bear's Cradle (Russia), Dir. Darya Mikhailova, 5'
    The star(Russia), Dir. Mess Bikassi and Kristina Koroleva, 15', 0+
    The mist (Russia), Dir. Mess Bikassi and Kristina Koroleva, 30', 18+ 
    Sakhalin as the First Love (Russia), Dir. Natali De Kann, 60', 6+
    Q&A Nataly De Kann, Darya Mikhailova
  • 16:00The Silence of Others (USA, Spain), Dir. Almudena Carracedo & Robert Bahar, 96', 18+
  • 18:00Lathe joshi (India), Dir. Mangesh Joshi, 104', 18+
  • 20:00Summer with Monika (Sweden), Dir. Ingmar Bergman, 96', 16+
The Square: Open-air Screenings
  • 22:00Lost Island (Russia), Dir. Denis Silyakov, 87', 16+

AUGUST 25, SATURDAY

Chekhov-center
  • 12:30Your name (Japan), Dir. Makotu Shinkai, 106', 12+
  • 15:00 — Once Lied (Russia), Dir. Vladimir Bortko, 96', 12+
    Q&A: tent Arcady Inin 
  • 17:00The Seen and Unseen (Indonesia, Netherlands, Australia, Qatar), Dir. Kamila Andini, 86', competition, 12+ tent Sylvia Vida
  • 19:00Elephants can play football (Russia), Dir. Mikhail Segal, 106, 16+, competition
    Q&A tent: Vladimir Mishukov
  • 21:30Cold war (Poland, France, UK), Dir. Pavel Pawlikowski, 88', 16+ 
Oktyabr, the Large Theatre
  • 13:00The Guilty (Denmark), Dir.Gustav Moller, 85'
  • 15:00Taxi Driver (South Korea), Dir. Jang Hoon, 137', 16+
  • 18:00Shoplifters (Japan), Dir. Hirokazu Kore-eda, 121'
  • 20:30Night God (Kazakhstan), Dir. Adilkhan Yerzhanov, 110' (повтор), 18+
Komsomolets
The Square: Open-air Screenings
  • 20:30 — The Last Warrior, Dir. Dmitriy Dyachenko, Russia, 120', 12+
  • 22:50 — The Tanks, Dir. Kim Druzhinin, Russia, 105', 12+
  • 1:00 — Frontier, Dir. Dmitry Tyurin, 110', 12+

AUGUST 26, SUNDAY

Chekhov-center
Oktyabr, the Large Theatre
  • 11:00Elephants can play football (Russia), Dir. Mikhail Segal, 106, 16+, competition
    Q&A tent: Vladimir Mishukov 
  • 13:00The Seen and Unseen (Indonesia, Netherlands, Australia, Qatar), Dir. Kamila Andini, 86', competition, 12+ tent Sylvia Vida

  • 15:00How I Ended This Summer (Russia), Dir. Alexei Popogrebsky, 124', 14+
    Q&A / Alexei Popogrebsky 
  • 18:00The Lord Eagle (Russia), Dir. Eduard Novikov, 80', 6+
  • 20:00Virus Tropical (Colombia, Equador),  Dir. Santiago Caicedo, 97', 18+
  • 22:00Dressage (Iran), Dir. Pooya Badkoobeh, 95', 18+
Komsomolets
  • 13:00The Silence of Others (USA, Spain), Dir. Almudena Carracedo & Robert Bahar, 96', 18+
  • 15:00The Seventh Seal (Sweden), Dir. Ingmar Bergman, 96', 16+
  • 17:00The Third Murder (Japan), Dir. Hirokazu Koreeda, 124', 16+
  • 19:30Pororoca (Romania, France), Dir. Constantin Popescu, 152', 18+
The Square: Open-air Screenings
  • 22:00The Cup (Australia, Bhutan), Dir. Khyentse Norbu,  99', 12+

AUGUST 27, MONDAY

Chekhov-center
  • 12:00Mary and the Witch's Flower(Japan), Dir. Hiromasa Yonebayashi, 103', 6+ 
  • 16:00Dovlatov (Russia), Dir. Aleksey German Jr., 126', 16+
    Q&A tent: 
    Aleksey German
  • 19:00The Return (South Korea, Denmark), Dir. Malene Choi, 87', competition, 18+
  • 21:00Taxi Driver (South Korea), Dir. Jang Hoon, 137', 16+
Oktyabr, the Large Theatre
  • 11:00The Charmer (Iran, Denmark), Dir. Milad Alami, 100', 18+, competition Q&A tent:  Soho Rezanejad 
  • 13:00Scary Mother (Georgia, Estonia), Dir. Ana Urushadze 107', 18+, competition
    Q&A tent: Ivo Felt
  • 15:30Last Child (South Korea), Dir. Dong-seok Shin, 123', 18+
  • 18:00Pig (Iran), Dir. Mani Haghighi, 108', 18+
  • 20:30Our time will come (China), Dir. Ann Hui, 130', 18+
Komsomolets
  • 13:00Lathe joshi (India), Dir. Mangesh Joshi, 104', 18+
  • 15:00Supa modo (Germany, Kenia), Dir. Likarion Wainaina, 74', 12+
  • 16:30Genesis 2.0 (Switzerland, Russia, China, South Korea, USA), Dir. Christian Frei, Maksim Arbugaev, 112', 12+
  • 19:00Wild Strawberries (Sweden), Dir. Ingmar Bergman, 91', 16+
  • 21:00Dear Uncle Vladimir (Russia), Dir. Maria Pavlova, 100', 18+
  • 0:00Over the limit (Poland, Germany), Dir. Marta Prus, 74' 16+
    Q&A / Amina Zaripova, Margarita Mamun 
The Square: Open-air Screenings

AUGUST 28, TUESDAY

Chekhov-center
Oktyabr, the Large Theatre
  • 11:00The Return (South Korea, Denmark), Dir. Malene Choi, 87', competition, 18+
    Q&A / Malene Choi 
  • 13:00Bury Me Behind the Baseboard (Russia), Dir. Sergei Snezhkin, 117', 16+
    Q&A / Maria Shukshina 
  • 16:00Our time will come (China), Dir. Ann Hui, 130', 18+
  • 19:00 — Irina (Russian), dir. Alexander Smirnov
  • 21:30VMayakovsky (Russia), Dir. Alexander Shein, 122', 16+
    Q&A / Alexander Shein 
Komsomolets
The Square: Open-air Screenings
  • 22:00I, Tonya (USA), Dir. Craig Gillespi, 120', 18+

AUGUST 29, WEDNESDAY

Chekhov-center
  • 10:00Mary and the Witch's Flower (Japan), Dir. Hiromasa Yonebayashi, 103', 6+
  • 12:00Our Neighbours are Yamadas (Japan), Dir. Isao Takahata, 104', 12+
  • 14:00Die Tomorrow (Thailand), Dir. Nawapol Thamrongrattanarit, 75', 18+
  • 15:30Mr. Cowper (South Korea), Dir. Jungmi Oh, 18+
  • 16:30Burning (South Korea), Dir. Jungmi Oh, 148', 18+
    Q&A tent: Jungmi Oh
  • 19:30Operation Red Sea (China), Dir. Dante Lam, 148', 18+
  • 23:55 — Night in Theatre. Yevgeni Grishkovetz, The Preface to the Novel, Directed and performed by Yevgeni Grishkovetz, 18+
Oktyabr, the Large Theatre
Komsomolets
The Square: Open-air Screenings

AUGUST 30, THURSDAY

Chekhov-center
  • 10:45Ponyo on the Cliff by the Sea (Japan), Dir. Hayao Miyazaki, 103', 6+
  • 12:45Mektoub, My Love: Canto Uno (France, Italy), Dir. Abdellatif Kechiche, 175', 18+
  • 16:00Two Women (Iran), Dir. Tahmineh Milani, 96', 18+
    Q&A tent: Tahmineh Milani
  • 18:30Anna's War (Russia), Dir. Alexei Fedorchenko, 75', 16+, competition
    Q&A tent: Alexei Fedorchenko 
  • 20:30The Load (Serbiа, France, Croatia, Iran, Qatar), Dir. Ognjen Glavonić, 98', 18+
    Q&A tent: Stefan Ivancic
  • 22:30Good Manners (Brazil, France) Dir. Marco Dutra, Juliana Rojas 135', 18+
Oktyabr, the Large Theatre
Komsomolets
  • 11:00Our Neighbours are Yamadas (Japan), Dir. Isao Takahata, 104', 12+
  • 15:30Persona (Sweden), Dir. Ingmar Bergman, 85', 16+
  • 17:30Die Tomorrow (Thailand), Dir. Nawapol Thamrongrattanarit, 75', 18+
  • 19:30 — The Mark of Sakhalin 110'
The Square: Open-air Screenings
  • 22:00The Coach (Russia), Dir. Danila Kozlovskiy, 138', 12+
    Q&A / Danila Kozlovskiy

AUGUST 31, FRIDAY

Chekhov-center
  • 19:15 — The Closing Ceremony
  • 20:15The Disaster Artist (USA), Dir. James Franco, 104', 18+
Oktyabr, the Large Theatre
  • 11:00The Load (Serbiа, France, Croatia, Iran, Qatar), Dir. Ognjen Glavonić, 98', 18+
    Q&A tent: Stefan Ivancic
  • 13:00Anna's War (Russia), Dir. Alexei Fedorchenko, 75', 16+, competition
    Q&A tent: Alexei Fedorchenko
  • 15:00Two Women (Iran), Dir. Tahmineh Milani, 96', 18+
    Q&A tent: Tahmineh Milani
  • 17:00Mektoub, My Love: Canto Uno (France, Italy), Dir. Abdellatif Kechiche, 175', 18+
  • 22:00Good Manners (Brazil, France) Dir. Marco Dutra, Juliana Rojas 135', 18+
Komsomolets
The Square: Open-air Screenings